Najúčinnejšie techniky a stratégie hľadania vysnívanej práce
dátum pridania: 13.11.19-13:54 (zdroj: Moja Nitra)
Vedeli ste, že jeden z najefektívnejších spôsobov hľadania práce je networking? Vaše osobné kontakty a kontakty vašich kontaktov sú účinné až v 66% prípadov. Oplatí sa teda preskúmať vašu databázu kontaktov a pracovať s ňou. Ale ako na to? Dozviete sa v ďalšej časti nášho seriálu.
Niektoré zdroje uvádzajú až 70% úspešnosti pri hľadaní a získaní novej práce cez osobné kontakty. Zvyšné percentá potom pripadajú na všetky ostatné možnosti (personálne agentúry, inzerované pracovné pozície, internet, studené telefonáty či maily).
Techniky hľadania práce a ich efektivita
66 % - networking (sieť osobných kontaktov)
14% - personálne / lízingové agentúry
12 % - inzerované pracovné pozície
4% - hľadanie práce cez internet
4% - studené telefonáty a maily (firma aktuálne nikoho nehľadá, no i tak tam napíšem, zavolám)
Z uvedených čísel vyplýva, že je omnoho zmysluplnejšie venovať svoj čas a energiu kontaktom z minulosti i súčasnosti, ako len posielať „naslepo“ svoje prezentačné materiály (životopis, motivačný list) do firiem.
Staňte sa detektívmi. Prepátrajte svoj mobil, sociálne siete (Facebook, LinkedIn, Instagram), pospomínajte si na spolužiakov a kamarátov z detstva, od základnej školy po vysokú. Nezabudnite ani na kolegov z predchádzajúcich zamestnaní či ľudí, s ktorými ste trávili čas v nejakých záujmových združeniach. Vašou sieťou kontaktov je aj vaša širšia rodina a ich známi.
Vytvorte si projekt na hľadanie práce. Či už bude mať podobu papierového zápisníka, dokumentu vo worde alebo exceli, napíšte si do stĺpcov zoznam mien, k tomu pridajte poznámku, odkiaľ ľudí poznáte a ich kontakt. V poslednom stĺpci si nechajte priestor na poznámku. Informáciu o progrese, kam sa hýbete s konkrétnym kontaktom.
90 sekundové predstavenie alebo príbeh, ktorým zaujmete
Keď už máte zoznam pripravený, vrhnite sa do kontaktovania a oslovovania ľudí. Na začiatok si však pripravte stratégiu, koľko kontaktov chcete osloviť na deň. Môže to byť napr. 10 ľudí. Každý deň oslovte 10 vašich kontaktov. No robte to pravidelne. V opakovaniach je skrytý úspech. Aj keď budete mať zo začiatku pocit, že vám to veľmi nejde, nevzdávajte to.
Ako osloviť konkrétne niekoho s tým, že hľadáte prácu? Pripravte si hoc aj na papier krátke 90 sekundové predstavenie. Príbeh, ktorým oslovíte a zaujmete kontaktovanú osobu. V príbehu choďte z minulosti do budúcnosti.
Na minulosť si vyhraďte cca 60 sekúnd, v ktorých stručne vysvetlíte vaše doterajšie pracovné skúsenosti. Ako aj to, čo robíte aktuálne (odvetvie, pozícia).
Kritický bod – v skratke, jednou vetou vysvetlite, prečo si hľadáte prácu. Zaraďte ho najmä, ak sa vás pýtajú na dôvody hľadania práce. Inak, ani nemusíte vysvetľovať svoje dôvody.
V bode budúcnosť, na ktorý máte cca 30 sekúnd, sa zamerajte na to, čo hľadáte (typ organizácie, firemnej kultúry, typ pozície) a čo zároveň ponúkate potenciálnemu zamestnávateľovi.
Čím lepšie si pripravíte svoj príbeh, tým ľahšie a cielenejšie sa vám budú oslovovať vaše kontakty. Pokojne sa vám môže stať, že váš kontakt má zasa svoj kontakt (rodinu, priateľov), ktorý pracuje presne v odbore, ktorý hľadáte a je ochotný mu zavolať alebo vám dá naňho priamo kontakt. A tak sa vaša sieť kontaktov a možností môže rozširovať. Aby ste nestratili prehľad, nezabudnite pracovať so svojím zápisníkom, či excelom.
Výhodou tohto prístupu je vaša proaktivita namiesto reaktivity, otváranie nových možností a v neposlednom rade aj tréning vašej sebaprezentácie. Ten sa vám môže hodiť rovno na pohovore. Všetko, čo sa deje, máte pod kontrolou a nie ste vo vleku udalostí alebo vo vyčkávacom móde, ktorý môže byť často pri hľadaní práce frustrujúci.
Ak ste prečítali všetky diely môjho seriálu „Ako nájsť prácu snov“, ste vcelku dobre pripravení a vybavení na aktívnu prácu pri hľadaní svojej práce snov. Naozaj dôležitá je vaša aktivita.
Ak by ste predsa len potrebovali pomôcť s konkrétnou vecou (napr. životopis, motivačný list, príprava na pohovor), rada vás budem na vašej ceste sprevádzať. Viac informácií nájdete na mojej stránke www.hrmaster.sk či na FB. Držím vám palce pri hľadaní svojej vysnívanej práce.
Nestihli ste skoršie časti seriálu?
1. časť seriálu Identifikujte svoje kvality a pracovné preferencie ? KLIK SEM
2. časť seriálu Ako napísať atraktívny životopis? KLIK SEM
3. časť seriálu Ako napísať pútavý motivačný list: KLIK SEM
4. časť seriálu Ako sa dobre pripraviť na osobný pohovor. KLIK SEM
Seriál "Ako nájsť prácu snov" pripravujeme v spolupráci so Silviou Lidajovou.
Silvia Lidajová - osobná vizitka
Dobrý deň. Volám sa Silvia Lidajová. Na internete ma môžete nájsť pod hlavičkou firmy HR Master (www.hrmaster.sk). Mám viac ako 18 rokov praxe v rámci riadenia ľudských zdrojov, hlavne v oblasti výberov, vzdelávania a rozvoja zamestnancov. 13 rokov som pracovala na riadiacich pozíciách v nadnárodných spoločnostiach, kde som vyberala ľudí do rôznych tímov, môj nevynímajúc. Dnes pomáham malým a stredným firmám nájsť správnych ľudí na správne miesta. Rovnako pomáham jednotlivcom v objavovaní svojich talentov a silných stránok, aby práca pre nich nebola len zamestnaním, no hlavne výbornou kariérou či dokonca poslaním.
Silvia Lidajová